Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Partizánske si uctilo paralympionika Radka KaufmanaVytlačiť
 

Socha paralympionika Radovana KaufmanaVýnimočný športovec a človek s nezlomnou vôľou a odhodlaním prekonávať aj napriek nepriazni osudu všetky prekážky. Taký bol Radovan Kaufman, jeden z najúspešnejších slovenských paralympionikov a zakladateľ kampane Na kolesách proti rakovine, ktorý pred štrnástimi rokmi prehral svoj boj s ťažkou chorobou vo veku 25 rokov. Spomienka na paralympijskeho víťaza, majstra sveta a Európy v cyklistike, je v jeho rodnom Partizánskom stále živá. Pretavila sa aj do nového podujatia pod názvom Deň Radovana Kaufmana, ktoré malo premiéru v stredu 28. júna 2017.

Deň Radovana Kaufmana je spoločnou iniciatívou Slovenského paralympijského výboru (SPV) a Mesta Partizánske, ktoré svoju niekoľkoročnú spoluprácu spečatili podpisom memoranda počas minuloročného podujatia Deň mladých mesta – Na kolesách proti rakovine. Vtedy bol po prvý raz predstavený aj celoslovenský projekt detskej športovej všestrannosti „O zlatý odznak Radovana Kaufmana“, ktorého finále a slávnostné oceňovanie víťazov bolo súčasťou dopoludňajšieho programu Dňa Radovana Kaufmana. 

Deň plný aktivít, zábavy i slávnostných okamihov

V duchu odkazu Radovana Kaufmana, podporiť prostredníctvom pohybu a športových aktivít zdravý životný štýl, nechýbala ani symbolická jazda „kolieskárov“ po Námestí SNP v Partizánskom. Deti z materských a základných škôl, študenti i seniori boli veľmi kreatívni, a tak návštevníci mali možnosť vidieť okrem klasických bicyklov a kolobežiek aj segway či tandemový bicykel. „Radko bojoval o život a zároveň dokázal aj športovať a vytvoriť úžasnú myšlienku, ktorá hovorí o tom, že aj športovou aktivitou, a práve na kolesách, je možné vyjadriť solidaritu a spolupatričnosť so všetkými, ktorí bojujú s chorobami,“ uviedol primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Deň Radovana Kaufmana bol príležitosťou aj na slávnostné ocenenie talentovanej mládeže mesta Partizánske. Z rúk primátora Jozefa Božika a viceprimátora Vladimíra Karáska si ďakovné listy a darčeky prevzalo 42 školákov a stredoškolákov, ktorí v tomto roku úspešne reprezentovali mesto na rôznych umeleckých, športových či vedomostných súťažiach. 

Celý dopoludňajší program sa niesol v znamení dobrej nálady. Okrem moderátora Štefana Skrúcaného to bolo i zásluhou Rusín Čendeš Orchestra a v neposlednom rade Roba Opatovského. Obľúbený spevák potešil publikum svojimi najznámejšími skladbami, no i prekvapením, a to v podobe predpremiéry svojej novej piesne Nepadám, ktorej oficiálna premiéra bola naplánovaná na popoludnie. Autorkou textu je Oľga Záblacká, o hudbu sa postaral samotný Robo. „Osoba Radovana Kaufmana bola pre mňa veľmi silnou inšpiráciou. Do poslednej chvíle to bol človek, ktorý nepadal a naozaj bol v tomto pre mňa jedným veľkým príkladom,“ prezradil spevák.

Radkova socha nesie jasné posolstvo

Vyvrcholením podujatia bolo slávnostné odhalenie sochy Radka Kaufmana, ktorá symbolizuje nezlomnosť ľudskej vôle. Jej čestné miesto je v areáli Základnej školy Radovana Kaufmana, ktorá bola premenovaná na počesť tohto významného rodáka v roku 2013 a stala sa prvou verejnou budovou na Slovensku, ktorá nesie meno paralympionika. Na tvorbe sochy, ktorá nesie motto „Dosiahneš všetko, ak chceš!“, sa podieľali akademický sochár Ján Ťapák spolu s akademickým maliarom Stanom Trepačom. Podľa nich je socha výnimočná svojou konkrétnosťou. „Je logické nechať sochárske vyznenie tak, ako vychádza z reality. Akoby na jednej nohe ukazoval svoj charakter, nepoddajnosť, nasadenie aj pevnú vôľu. Prekonanie samého seba,“ vyznal svoje myšlienky Ján Ťapák.

Odhaleniu sochy, ktorá ako prvá na Slovensku nesie meno paralympijského športovca, predchádzala oficiálna premiéra piesne Nepadám v podaní Roba Opatovského i krst knihy Mal som (vždy) šťastie 2. Jej autormi sú Ján Riapoš a Eva Bacigalová. „Kniha je dôkazom sily paralympijského hnutia Slovenska. Je tam nádherných desať príbehov, nielen zdravotne znevýhodnených, ale aj ľudí, ktorí nám pomáhajú a sú našou oporou. Vrele odporúčam začítať sa do týchto nádherných príbehov, medzi ktorými nájdete aj príbeh Radovana Kaufmana,“ prezradil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. Nie je to však, ako by sa možno dalo čakať, kniha plná smútku a trápenia. Sršia z nej energia, optimizmus a láska k životu. Ako povedala Eva Bacigalová, ktorá osobnosti spovedala: „Spoznáte osudy ľudí, čo nezanevreli na život len preto, že im do neho vstúpila zdanlivo neprekonateľná prekážka a sú silnou motiváciou“. Publikáciu pokrstil novinovými ústrižkami herec a básnik Juraj Sarvaš.

(msk, Tempo)

Fotografie z podujatia Deň Radovana Kaufmana nájdete vo Fotogalérii 2017


 
 

Kultúra a šport

27.5.2018   o 18.00 hod.

Maly_velky_muz_plagat.jpg

Dom kultúry v Partizánskom

RND a SĽUK - MALÝ VEĽKÝ MUŽ

Radošinské naivné divadlo v spolupráci s tanečníkmi a hudobníkmi Slovenského ľudového umeleckého kolektívu vás pozývajú na muzikálový príbeh zo života Mila ...


 

29.5.2018   o 16.00 hod.

Vodny_hrad_cita_plagat.jpg

Vodný hrad v Šimonovanoch

VODNÝ HRAD ČÍTA

Mestská umelecká agentúra Partizánske a Výbor mestskej časti Šimonovany pozývajú všetkých, ktorí radi čítajú alebo radi počúvajú čítané príbehy, stráviť pr ...


 

2.6.2018   od 10.00 hod.

Cesta_rozpravkovym_lesom_2018_plagat.jpg

pod Salašom, lúka pri bývalej Ondrej chate

CESTA ROZPRÁVKOVÝM LESOM

Pozývame vás na XIX. ročník CESTY ROZPRÁVKOVÝM LESOM, ktorý sa uskutoční v sobotu 2. júna 2018.

Vstup do rozprávkového lesa je cez Kráľovskú bránu pod ...


 

14.6.2018   o 19.00 hod.

Muzikal_Kubo_plagat.jpg

Mestská športová hala v Partizánskom

Československý muzikál KUBO

Pozývame vás na československý muzikál KUBO, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 14. júna 2018 o 19.00 hod. v Mestskej športovej hale v Partizánskom. Nové česko ...


 

Dnes má službu:

Lekáreň Benu
Gen. Svobodu 1099/58 (Kaufland),
958 01 Partizánske

02/206 341 48

Za obsah zodpovedá
webmaster

dnes je: 25.5.2018

meniny má: Urban

Klientske oddelenia MsÚ otvorené aj v sobotu

Od 12. mája do 2. júna 2018 sú klientske oddelenia Mestského úradu v Partizánskom otvorené pre verejnosť aj každú sobotu, v čase od 9.00 hod. do 11.00 hod.

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka