Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Partizánske oslávilo výročie vzniku Československej republkyVytlačiť
 

Členstvo mesta Krapkowice v Česko-Slovenskej Baťovej spoločnosti spečatil podpisom jeho starosta Andrzej Kasiura, ktorý sa zapísal aj do Pamätnej knihy mesta PartizánskePartizánske je jedno z mála miest na Slovensku, ktoré si pripomína vznik Československej republiky (28. október 1918) verejnými oslavami. Spomienke na túto pamätnú udalosť, od ktorej uplynulo už 99 rokov, bolo v pondelok 23. októbra 2017 venované slávnostné popoludnie v Mestskom 3D kine v Partizánskom. Jeho spoluorganizátorom bola Česko-Slovenská Baťova spoločnosť, ktorá sa pri tejto príležitosti rozrástla o štyroch nových členov. 

Oslavy vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov sú pevnou súčasťou kalendára podujatí v Partizánskom už šesť rokov. Dôležitosť pripomínania si spoločnej minulosti dvoch blízkych národov umocnil v októbri 2015 vznik Česko-Slovenskej Baťovej spoločnosti, ktorý inicioval primátor Partizánskeho Jozef Božik. Hlavným cieľom tejto ideovej platformy je po línii upevňovania odkazu firmy Baťa, ako i po línii historickej, jazykovej či kultúrnej blízkosti, rozvíjať vzájomnú spoluprácu samospráv, záujmových združení i občanov Slovenskej a Českej republiky. Túto ambíciu už napĺňajú prostredníctvom spoločných aktivít a projektov doterajší členovia spoločnosti, ktorými sú mestá Partizánske, Svit, Otrokovice, Zlín, Valašské Meziříčí, Benešov, Napajedla, obec Bošany, Nadácia Tomáša Baťu v Zlíne a Kluby absolventov Baťovej školy práce v Zlíne aj v Partizánskom. Podpísaním memoranda ideovej platformy počas osláv 99. výročia vzniku Československej republiky (ČSR) sa k nim pridali štyria noví partneri – české mestá Třebíč a Náchod, poľské mesto Krapkowice a Československá obchodná banka. „Som veľmi rád, že naša spoločnosť sa dnes opäť rozrástla, a to ako o Československú obchodnú banku, ktorá je prvým komerčným subjektom spoločnosti, tak i o mesto Náchod, ktoré sa rovnako hlási k odkazu úzkej spolupráce bratských národov a československej vzájomnosti, a tiež o mestá Třebíč a Krapkowice, v ktorých pôsobila a zanechala svoju pečať originality firma Baťa,“ povedal počas osláv primátor. O svoje pocity sa podelili aj noví signatári memoranda. „Je mi veľkou cťou, že som mohol za mesto Náchod signovať text memoranda a pripojiť tak naše mesto k iniciatíve, ktorá kladie dôraz na význam a rolu územných samospráv, ktoré v kontexte verejnej politiky a verejnej moci vytvárajú základy všeobecne prospešného rozvoja,“ uviedol místostarosta Náchodu Miroslav Brát, ktorý venoval primátorovi špeciálny darček v podobe zarámovanej fotokópie dobového periodika Náchodské listy z 28. októbra 1918, ktoré oznamovalo rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik Československa. História, spojená s spôsobením firmy Baťa, priviedla do Česko-Slovenskej Baťovej spoločnosti aj mesto Krapkowice, ktoré je aj oficiálnym partnerom mesta Partizánske. „Keď sme prichádzali do vášho mesta, videli sme základy, ktoré budoval Baťa. Je to rovnaké ako u nás, tie isté priemyselné haly, tie isté domy,“ zaspomínal na svoje dojmy z prvej návštevy Partizánskeho starosta Krapkowic Andrzej Kasiura, ktorý podpisom memoranda posunul ideovú platformu do novej roviny. „Vstupom poľského mesta do našej spoločnosti vzniká stredoeurópska iniciatíva, ktorá má združovať samosprávy, v ktorých pôsobila firma Baťa a svojou originalitou umocnila ich hospodársky a spoločenský život. Zároveň nám táto iniciatíva umožní budovať bilaterálne a multilaterárne formy spolupráce národov Strednej Európy v duchu šírenia hodnôt ľudskosti, demokracie, pravdy a spravodlivosti,“ zdôraznil primátor.

Počas osláv 99. výročia vzniku ČSR zazneli príhovory primátora Partizánskeho, predstaviteľov partnerských miest, signatárov Česko-Slovenskej spoločností a ďalších hostí, v ktorých rezonovala potreba poznania a pripomínania si významných dejinných udalostí, ktoré zohrali dôležitú úlohu pri ďalšom vývoji našich národov. Súčasťou programu bola tiež prednáška historika Vladimíra Marka o 1. svetovej vojne a vystúpenie pedagógov Základnej umeleckej školy v Partizánskom.

(msk) 

Fotografie z osláv 99. výročia vzniku Československej republiky nájdete vo Fotogalérii 2017 


 
 

Kultúra a šport

15.7. - 26.8.2018   o 19.00 hod.

Nedelne_promenadne_koncerty_plagat.jpg

Námestie SNP v Partizánskom

NEDEĽNÉ PROMENÁDNE KONCERTY

Pozývame vás na júlové a augustové NEDEĽNÉ PROMENÁDNE KONCERTY, ktoré sa uskutočnia od 15. júla 2018 každú nedeľu o 19.00 hod. na Námestí SNP v Partizánsko ...


 

28.7.2018   o 16.00 hod.

Country_leto_Sipok_plagat.jpg

areál ZŠ na Malinovského ul. v Partizánskom

COUNTRY LETO ŠÍPOK

Pozývame vás na VIII. ročník sídliskového festivalu COUNTRY LETO ŠÍPOK, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 16.00 hod. v športovom areáli ZŠ Malino ...


 

dnes je: 19.7.2018

meniny má: Dušana

Zmena stránkových hodín MsÚ počas prázdnin

Od 1. júla do 31. augusta 2018 budú upravené stránkové hodiny na Mestskom úrade v Partizánskom. V tomto období vybavíte úradné záležitosti v klientskych oddeleniach od 6.30 hod., v pondelok, utorok, štvrtok do 14.00 hod., v stredu do 15.30 hod. a v piatok do 13.00 hod.

  • Streda2016graphic-icon
  • Štvrtok2316graphic-icon
  • Piatok2613graphic-icon
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka