Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Partizánske oslávilo výročie vzniku Československej republkyVytlačiť
 

Členstvo mesta Krapkowice v Česko-Slovenskej Baťovej spoločnosti spečatil podpisom jeho starosta Andrzej Kasiura, ktorý sa zapísal aj do Pamätnej knihy mesta PartizánskePartizánske je jedno z mála miest na Slovensku, ktoré si pripomína vznik Československej republiky (28. október 1918) verejnými oslavami. Spomienke na túto pamätnú udalosť, od ktorej uplynulo už 99 rokov, bolo v pondelok 23. októbra 2017 venované slávnostné popoludnie v Mestskom 3D kine v Partizánskom. Jeho spoluorganizátorom bola Česko-Slovenská Baťova spoločnosť, ktorá sa pri tejto príležitosti rozrástla o štyroch nových členov. 

Oslavy vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov sú pevnou súčasťou kalendára podujatí v Partizánskom už šesť rokov. Dôležitosť pripomínania si spoločnej minulosti dvoch blízkych národov umocnil v októbri 2015 vznik Česko-Slovenskej Baťovej spoločnosti, ktorý inicioval primátor Partizánskeho Jozef Božik. Hlavným cieľom tejto ideovej platformy je po línii upevňovania odkazu firmy Baťa, ako i po línii historickej, jazykovej či kultúrnej blízkosti, rozvíjať vzájomnú spoluprácu samospráv, záujmových združení i občanov Slovenskej a Českej republiky. Túto ambíciu už napĺňajú prostredníctvom spoločných aktivít a projektov doterajší členovia spoločnosti, ktorými sú mestá Partizánske, Svit, Otrokovice, Zlín, Valašské Meziříčí, Benešov, Napajedla, obec Bošany, Nadácia Tomáša Baťu v Zlíne a Kluby absolventov Baťovej školy práce v Zlíne aj v Partizánskom. Podpísaním memoranda ideovej platformy počas osláv 99. výročia vzniku Československej republiky (ČSR) sa k nim pridali štyria noví partneri – české mestá Třebíč a Náchod, poľské mesto Krapkowice a Československá obchodná banka. „Som veľmi rád, že naša spoločnosť sa dnes opäť rozrástla, a to ako o Československú obchodnú banku, ktorá je prvým komerčným subjektom spoločnosti, tak i o mesto Náchod, ktoré sa rovnako hlási k odkazu úzkej spolupráce bratských národov a československej vzájomnosti, a tiež o mestá Třebíč a Krapkowice, v ktorých pôsobila a zanechala svoju pečať originality firma Baťa,“ povedal počas osláv primátor. O svoje pocity sa podelili aj noví signatári memoranda. „Je mi veľkou cťou, že som mohol za mesto Náchod signovať text memoranda a pripojiť tak naše mesto k iniciatíve, ktorá kladie dôraz na význam a rolu územných samospráv, ktoré v kontexte verejnej politiky a verejnej moci vytvárajú základy všeobecne prospešného rozvoja,“ uviedol místostarosta Náchodu Miroslav Brát, ktorý venoval primátorovi špeciálny darček v podobe zarámovanej fotokópie dobového periodika Náchodské listy z 28. októbra 1918, ktoré oznamovalo rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik Československa. História, spojená s spôsobením firmy Baťa, priviedla do Česko-Slovenskej Baťovej spoločnosti aj mesto Krapkowice, ktoré je aj oficiálnym partnerom mesta Partizánske. „Keď sme prichádzali do vášho mesta, videli sme základy, ktoré budoval Baťa. Je to rovnaké ako u nás, tie isté priemyselné haly, tie isté domy,“ zaspomínal na svoje dojmy z prvej návštevy Partizánskeho starosta Krapkowic Andrzej Kasiura, ktorý podpisom memoranda posunul ideovú platformu do novej roviny. „Vstupom poľského mesta do našej spoločnosti vzniká stredoeurópska iniciatíva, ktorá má združovať samosprávy, v ktorých pôsobila firma Baťa a svojou originalitou umocnila ich hospodársky a spoločenský život. Zároveň nám táto iniciatíva umožní budovať bilaterálne a multilaterárne formy spolupráce národov Strednej Európy v duchu šírenia hodnôt ľudskosti, demokracie, pravdy a spravodlivosti,“ zdôraznil primátor.

Počas osláv 99. výročia vzniku ČSR zazneli príhovory primátora Partizánskeho, predstaviteľov partnerských miest, signatárov Česko-Slovenskej spoločností a ďalších hostí, v ktorých rezonovala potreba poznania a pripomínania si významných dejinných udalostí, ktoré zohrali dôležitú úlohu pri ďalšom vývoji našich národov. Súčasťou programu bola tiež prednáška historika Vladimíra Marka o 1. svetovej vojne a vystúpenie pedagógov Základnej umeleckej školy v Partizánskom.

(msk) 

Fotografie z osláv 99. výročia vzniku Československej republiky nájdete vo Fotogalérii 2017 


 
 

Kultúra a šport

30.4. - 1.5.2018   od 19.00 hod., od 9.30 hod.

Majovy_kulturny_festival_2018_plagat.jpg

Námestie SNP v Partizánskom

XXVIII. MÁJOVÝ KULTÚRNY FESTIVAL

Mesto Partizánske a Mestská umelecká agentúra Partizánske vás pozývajú na XXVIII. MÁJOVÝ KULTÚRNY FESTIVAL, ktorý sa uskutoční v dňoch 30. apríla a 1. mája ...


 

2.5.2018   o 10.30 hod.

Spomienka_na_generala_Stefanika_plagat.jpg

Park M. R. Štefánika v Partizánskom

SPOMIENKA NA MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA

Primátor mesta Partizánske, Poslanecký zbor Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, Spoločnosť M. R. Štefánika a Mestská umelecká agentúra Partizánske vás ...


 

22.5.2018   o 19.00 hod.

Koncert_Marie_Rottrova_novy_termin_plagat.jpg

Mestská športová hala v partizánskom

KONCERT MÁRIE ROTTROVEJ - ZMENA TERMÍNU!

Pozývame vás na koncert českej lady soul MARIE ROTTROVEJ s Bigbandom a hosťom Petrom Němcom, ktorý sa uskutoční v utorok 22. mája 2018 (pôvodne 15. apríla ...


 

Dnes má službu:

Lekáreň Schneider (HM Tesco)
Nitrianska cesta 1771/118,
958 01 Partizánske

Za obsah zodpovedá
webmaster

dnes je: 22.4.2018

meniny má: Slavomír

POZVÁNKA na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik vás pozýva na 23. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, ktoré sa uskutoční v utorok 24. apríla 2018 o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Partizánskom.

Zber objemného odpadu

Od 16. do 23. apríla 2018 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zápis detí do MŠ

Zápis detí do MŠ v Partizánskom sa uskutoční v dňoch 2. - 11. mája 2018 počas prevádzky v jednotlivých školách.

Celoplošná deratizácia

V dňoch 1. až 30. apríla 2018 sa na území mesta uskutoční povinná celoplošná deratizácia

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka