Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Vo Veľkých Bieliciach posvätili zrekonštruovanú sochu patróna hasičovVytlačiť
 

Zrekonštruovaná socha svätého FloriánaPred Kultúrnym domom vo Veľkých Bieliciach v pondelok 27. novembra 2017 slávnostne posvätili zrekonštruovanú sochu svätého Floriána. Kamennej podobizni patróna hasičov prinavrátil jej pôvodný vzhľad reštaurátor Dušan Hagara.

Svätý Florián, ktorý je známy ako patrón hasičov, vo svojom krátkom živote podľa legiend vykonal mnoho dobra. Až dodnes sa k nemu utiekajú nielen hasiči, ale aj trpiaci a je vyzývaný ako ochranca proti suchu, ohňu či povodniam.

V dobách minulých v dedinkách často vznikali veľké požiare. Súviselo to predovšetkým s vtedajšou architektúrou, keďže strechy bývali slamené a ak začalo horieť, oheň sa šíril tak rýchlo, že zasiahol celú dedinu. „Na ochranu proti požiaru v roku 1785 dal pán Beňuška pred svoj dom vo Veľkých Bieliciach postaviť sochu svätého Floriána, aby dedina bola chránená pred ničivým živlom,“ vysvetlil historik Peter Múčka. Dve storočia sa však na soche podpísali, preto bola v roku 2007 demontovaná. Jej reštaurovanie bolo zaradené medzi priority Výboru mestskej časti Veľké Bielice. „Obyvatelia majú k soche vzťah a veria, že svätý Florián ich v zlých časoch ochraňoval. Bola aj verejná požiadavka, aby sa zrekonštruovala, preto sme to zaradili medzi naše priority,“ uviedol poslanec MsZ a člen VMČ Veľké Bielice Erich Dvonč. Zámerom bolo sochu zreštaurovať, to sa však vzhľadom na rozsah poškodenia nepodarilo. Návrh na reštaurovanie bol vypracovaný už v roku 2006 a k samotnej obnove sa pristúpilo v roku 2016. Sochu mesto zverilo do rúk reštaurátora Dušana Hagaru, ktorý kamennú hmotu vyčistil, spevnil a zrekonštruoval. Keďže bola v dezolátnom stave, reštaurátor vytvoril jej repliku a originál sa v ošetrenej podobe zachoval.

Napriek tomu, že socha nie je zapísaná v ústrednom zozname pamiatkového fondu, to, že má hodnotu, sa nedá odoprieť. „Má architektonickú hodnotu, ale aj urbanistickú. To, že bola postavená pri ceste, niečo znamenalo. Nám sa môže zdať, že ju tam umiestnili len tak, ale malo to veľký význam,“ povedala vedúca Krajského pamiatkového úradu v Prievidzi Mária Dvončová.

Zrekonštruovaná replika sochy je umiestnená pred Kultúrny dom vo Veľkých Bieliciach, kde ju 27. novembra slávnostne posvätil správca farnosti Veľké Bielice František Kováčik. Potom sa už všetci prítomní presunuli do kultúrneho domu, kde sa od reštaurátora Dušana Hagaru dozvedeli zaujímavé informácie o soche a slávnostný podvečer svojím vystúpením spestrili aj deti z MŠ vo Veľkých Bieliciach a spevácko-dramatický súbor Jeseň.

(Tempo, upr.)

Fotografie zo slávnostného vysvätenie sochy sv. Floriána nájdete vo Fotogalérii 2017


 
 

Kultúra a šport

28.8. - 30.9.2018   utorok - štvrtok od 14.00 do 18.00 hod., piatok od 13.00 do 17.00 hod.

Vystava_k_SNP_plagat.jpg

Vodný hrad v Šimonovanoch

29/8/1944

Priatelia histórie kožiarskych a obuvníckych podnikov a Mestská umelecká agentúra Partizánske vás pozývajú na výstavu pod názvom 29/8/1944, ktorú si môžete ...


 

29.9.2018   o 18.00 hod.

Slavnostny_koncert_ZUS.jpg

Dom kultúry v Partizánskom

SLÁVNOSTNÝ KONCERT ZUŠ PARTIZÁNSKE A HOSTÍ

Mesto Partizánske, Mestská umelecká agentúra Partizánske a Základná umelecká škola Partizánske vás pozývajú na SLÁVNOSTNÝ KONCERT ZUŠ PARTIZÁNSKE A HOSTÍ, ...


 

dnes je: 25.9.2018

meniny má: Vladislav

POZVÁNKA na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik vás pozýva na 26. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, ktoré sa uskutoční v utorok 25. septembra 2018 o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Partizánskom.

Prednáška Kompostovanie – cesta k zdravej pôde

V utorok 25. septembra 2018 o 17.00 hod. sa v Dome kultúry v Partizánskom (1. poschodie) uskutoční prednáška na tému Kompostovanie - cesta k zdravej pôde. Na základe účasti na prednáške si budú môcť občania mesta žijúci v rodinných domoch zdarma prevziať kompostovacie zásobníky.

Zber objemného odpadu

Od 24. septembra do 1. októbra 2018 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber objemného odpadu (IBV)

Od 1. do 8. októbra 2018 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

  • Pondelok153graphic-icon
  • Utorok131graphic-icon
  • Streda163graphic-icon
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka