Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Vo Veľkých Bieliciach posvätili zrekonštruovanú sochu patróna hasičovVytlačiť
 

Zrekonštruovaná socha svätého FloriánaPred Kultúrnym domom vo Veľkých Bieliciach v pondelok 27. novembra 2017 slávnostne posvätili zrekonštruovanú sochu svätého Floriána. Kamennej podobizni patróna hasičov prinavrátil jej pôvodný vzhľad reštaurátor Dušan Hagara.

Svätý Florián, ktorý je známy ako patrón hasičov, vo svojom krátkom živote podľa legiend vykonal mnoho dobra. Až dodnes sa k nemu utiekajú nielen hasiči, ale aj trpiaci a je vyzývaný ako ochranca proti suchu, ohňu či povodniam.

V dobách minulých v dedinkách často vznikali veľké požiare. Súviselo to predovšetkým s vtedajšou architektúrou, keďže strechy bývali slamené a ak začalo horieť, oheň sa šíril tak rýchlo, že zasiahol celú dedinu. „Na ochranu proti požiaru v roku 1785 dal pán Beňuška pred svoj dom vo Veľkých Bieliciach postaviť sochu svätého Floriána, aby dedina bola chránená pred ničivým živlom,“ vysvetlil historik Peter Múčka. Dve storočia sa však na soche podpísali, preto bola v roku 2007 demontovaná. Jej reštaurovanie bolo zaradené medzi priority Výboru mestskej časti Veľké Bielice. „Obyvatelia majú k soche vzťah a veria, že svätý Florián ich v zlých časoch ochraňoval. Bola aj verejná požiadavka, aby sa zrekonštruovala, preto sme to zaradili medzi naše priority,“ uviedol poslanec MsZ a člen VMČ Veľké Bielice Erich Dvonč. Zámerom bolo sochu zreštaurovať, to sa však vzhľadom na rozsah poškodenia nepodarilo. Návrh na reštaurovanie bol vypracovaný už v roku 2006 a k samotnej obnove sa pristúpilo v roku 2016. Sochu mesto zverilo do rúk reštaurátora Dušana Hagaru, ktorý kamennú hmotu vyčistil, spevnil a zrekonštruoval. Keďže bola v dezolátnom stave, reštaurátor vytvoril jej repliku a originál sa v ošetrenej podobe zachoval.

Napriek tomu, že socha nie je zapísaná v ústrednom zozname pamiatkového fondu, to, že má hodnotu, sa nedá odoprieť. „Má architektonickú hodnotu, ale aj urbanistickú. To, že bola postavená pri ceste, niečo znamenalo. Nám sa môže zdať, že ju tam umiestnili len tak, ale malo to veľký význam,“ povedala vedúca Krajského pamiatkového úradu v Prievidzi Mária Dvončová.

Zrekonštruovaná replika sochy je umiestnená pred Kultúrny dom vo Veľkých Bieliciach, kde ju 27. novembra slávnostne posvätil správca farnosti Veľké Bielice František Kováčik. Potom sa už všetci prítomní presunuli do kultúrneho domu, kde sa od reštaurátora Dušana Hagaru dozvedeli zaujímavé informácie o soche a slávnostný podvečer svojím vystúpením spestrili aj deti z MŠ vo Veľkých Bieliciach a spevácko-dramatický súbor Jeseň.

(Tempo, upr.)

Fotografie zo slávnostného vysvätenie sochy sv. Floriána nájdete vo Fotogalérii 2017


 
 

Kultúra a šport

3.12. - 22.12.2017   od 9.00 do 16.00 hod.

Vystava_Betlehemy_plagat.jpg

Dom kultúry v Partizánskom (výstavná sieň)

Výstava BETLEHEMOV

Pozývame vás na výstavu BETLEHEMOV zo súkromnej zbierky Jozefa Krasulu, ktorú si môžete pozrieť od 3. do 22. decembra 2017 vo výstavnej sieni Domu kultúry ...


 

7.12. - 14.12.2017   od 12.00 do 16.00 hod.

Vystava_Pozdrav_plagat.jpg

Základná škola Radovana Kaufmana v Partizánskom

POZDRAV

Mesto Partizánske a Základná škola Radovana Kaufmana v Partizánskom vás pozývajú na autorskú výstavu diel sochára Jána Ťapáka a výtvarníka Stanislava Trepá ...


 

16.12.2017   o 20.00 hod.

Vianocny_koncert_PJUR_plagat.jpg

Dom kultúry v Partizánskom

Predvianočný koncert kapely PJUR

Pozývame vás na predvianočný koncert kapely PJUR, ktorý sa uskutoční v sobotu 16. decembra 2017 o 20.00 hod. v Dome kultúry v Partizánskom.

Vstupné: 3 € ...


 

26.12.2017   o 16.00 hod.

Vianocne_soiree_2017_plagat.jpg

Kostol Božského srdca Ježišovho v Partizánskom

VIANOČNÉ SOIRÉE

Mesto Partizánske, Základná umelecká škola Partizánske a Farský úrad Partizánske vás srdečne pozývajú na VIANOČNÉ SOIRÉE - slávnostný koncert žiakov a peda ...


 

dnes je: 12.12.2017

meniny má: Otília

POZVÁNKA na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik vás pozýva na 21. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, ktoré sa uskutoční v utorok 12. decembra 2017 o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Partizánskom.

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka