Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Na projekt zhodnocovania odpadu chce mesto získať prostriedky z fondov Európskej únie Vytlačiť
 

Mesto Partizánske plánuje prostredníctvom Technických služieb mesta Partizánske (TSM) vybudovať zariadenie na úpravu zmesového komunálneho odpadu za účelom jeho ďalšieho využitia. Mestskí poslanci na svojom februárovom rokovaní schválili uznesenie, v ktorom valnému zhromaždeniu TSM odporučili schváliť podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na projekt a zabezpečiť jeho spolufinancovanie. 

Prevádzka na drvenie a triedenie zmesového komunálneho odpadu s účelom zníženia množstva odpadu ukladaného na skládku, zhodnotenia vyseparovaných zložiek a získania druhotnej suroviny v podobe tuhého alternatívneho paliva by mala vyrásť v areáli bývalých závodov. Nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 6 miliónov eur na jej realizáciu chce mesto získať z Operačného programu Kvalita životného prostredia, spolufinancovanie samosprávy bude predstavovať 5 % z celkových výdavkov, čo predstavuje  sumu vo výške približne 316-tisíc eur. „V rámci aktuálnej výzvy sa chceme prostredníctvom technických služieb mesta uchádzať o vybudovanie zariadenia, ktorého výsledkom by malo byť zníženie objemu skládkovaného odpadu. Technológia, ktorá bude inštalovaná, bude znamenať, že komunálny odpad sa nebude voziť priamo na skládku, ale sa bude drviť a po rozdrvení sa budú vyťahovať jednotlivé frakcie, ktoré sa dajú ešte ďalej zhodnotiť, ako napríklad kovy alebo biologický rozložiteľný odpad,“ priblížila prednostka MsÚ Dáša Jakubíková s tým, že na konci sa zostatkový odpad pomelie na frakciu, ktorá je spaľovateľná v cementárenských peciach. Takýto projekt funguje napríklad aj v Hornom Hričove, pričom zo skúsenosti prevádzkovateľa vyplýva, že takýmto spôsobom sa dá zhodnotiť až 60 % komunálneho odpadu. „Funguje to tak, že cementárne prostredníctvom svojej spoločnosti tuhé alternatívne palivo odvážajú a spoluspaľujú ho vo svojich cementárenských peciach. Odvoz je podľa energetickej kvality paliva buď bezplatný alebo mierne finančne ohodnotený,“ vysvetlila prednostka. Podľa jej slov v prípade získania nenávratného finančného príspevku v rámci dotačnej schémy mesto vyrieši niekoľko problémov. „V roku 2020 nám dochádza životnosť vlastnej skládky, ktorú prevádzkujeme. Napriek tomu ešte bude 40 % odpadu, ktorý musíme ukladať, ale ak budeme budovať ďalšiu skládku, jej kapacitná potreba bude výrazne nižšia,“ uviedla ako príklad. „Kapacita, ktorú budeme využívať, znamená, že linka nebude musieť byť v prevádzke každý deň, respektíve, že odpad, ktorý sa bude dovážať, budeme schopní spracovávať priebežne bez toho, aby sa tam robili veľké skladové zásoby,“ skonštatovala prednostka. Predpokladá sa, že linka by mohla byť uvedená do prevádzky v roku 2020.

(TEMPO)


 
 

Kultúra a šport

28.8. - 30.9.2018   utorok - štvrtok od 14.00 do 18.00 hod., piatok od 13.00 do 17.00 hod.

Vystava_k_SNP_plagat.jpg

Vodný hrad v Šimonovanoch

29/8/1944

Priatelia histórie kožiarskych a obuvníckych podnikov a Mestská umelecká agentúra Partizánske vás pozývajú na výstavu pod názvom 29/8/1944, ktorú si môžete ...


 

29.9.2018   o 18.00 hod.

Slavnostny_koncert_ZUS.jpg

Dom kultúry v Partizánskom

SLÁVNOSTNÝ KONCERT ZUŠ PARTIZÁNSKE A HOSTÍ

Mesto Partizánske, Mestská umelecká agentúra Partizánske a Základná umelecká škola Partizánske vás pozývajú na SLÁVNOSTNÝ KONCERT ZUŠ PARTIZÁNSKE A HOSTÍ, ...


 

dnes je: 25.9.2018

meniny má: Vladislav

POZVÁNKA na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik vás pozýva na 26. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, ktoré sa uskutoční v utorok 25. septembra 2018 o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Partizánskom.

Prednáška Kompostovanie – cesta k zdravej pôde

V utorok 25. septembra 2018 o 17.00 hod. sa v Dome kultúry v Partizánskom (1. poschodie) uskutoční prednáška na tému Kompostovanie - cesta k zdravej pôde. Na základe účasti na prednáške si budú môcť občania mesta žijúci v rodinných domoch zdarma prevziať kompostovacie zásobníky.

Zber objemného odpadu

Od 24. septembra do 1. októbra 2018 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber objemného odpadu (IBV)

Od 1. do 8. októbra 2018 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

  • Pondelok153graphic-icon
  • Utorok131graphic-icon
  • Streda163graphic-icon
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka