Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Partizánske oslavovalo 80. narodeniny Vytlačiť
 

Na oslavách 80. výročia založenia mesta Partizánske nechýbal narodeninový ohňostrojMesto Partizánske, niekdajšia osada Baťovany, začalo písať svoju históriu 8. augusta 1938. Okrúhle 80. výročie svojho založenia si pripomenulo v prvý septembrový týždeň štvordňovými oslavami. V bohatom programe podujatia Narodeninové mesto Partizánske nechýbali slávnostné okamihy, poprepletané nádielkou hudby a dobrej zábavy. Počas sviatočných dní rezonovala spomienka na zakladateľa mesta Jana Antonina Baťu.

"História alebo vzťah k firme Baťa je viacnásobne ukotvená v symboloch a v istých artefaktoch, ktoré umocňujú atmosféru nášho mesta. Je to napríklad socha zakladateľa firmy Baťa Tomáša Baťu, ktorá zdobí centrum mesta pri vstupe na Námestie Slovenského národného povstania. Taktiež sme v roku 2013 na námestí   revitalizovali a premenovali park na Park Jana Antonína Baťu a od 1. septembra tohto kalendárneho roka ako prvé mesto na území bývalého Československa máme Strednú odbornú školu (SOŠ) Jana Antonína Baťu," uviedol primátor Partizánskeho Jozef Božik, podľa ktorého zároveň históriu mesta symbolizuje aj iniciatíva, ktorá v Partizánskom uzrela svetlo sveta v roku 2015. „Založili sme Česko-Slovenskú Baťovu spoločnosť, ktorá dnes spája viac ako 12 územných a záujmových samospráv na území Českej a Slovenskej republiky, ktoré sa venujú odkazu batizmu a odkazu budovania česko-slovenskej vzájomnosti," doplnil.

Tabuľu, ktorá pripomína prepožičanie čestného názvu miestnej SOŠ po zakladateľovi mesta, prišiel do Partizánskeho odhaliť i jeho vnuk John Nash. "Históriu mesta poznám od začiatku, študoval som skoro všetky baťovské mestá, ktoré založil môj starý otec. Navštívili sme Partizánske viackrát, vždy mám veľmi dobré skúsenosti aj s baťovákmi a spomínam si veľmi rád na mesto," podotkol Nash. Partizánske by si podľa neho malo zachovávať svoju kultúru. "Môj starý otec by bol veľmi šťastný, no myslím si, že by baťovské princípy mali viac používať mladí ľudia a pokračovali by tak v tejto tradícii," dodal.

Narodeninové oslavy v Partizánskom otvorilo vo štvrtok slávnostné mestské zastupiteľstvo spojené s oceňovaním osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta. Piatkový program ponúkol dopoludnia odbornú konferenciu Po stopách Jana Antonína Baťu a popoludní vystúpenia ľudovej hudby Fidlikanti, bravúrnych Kandráčovcov a napokon kapely Traky. Na zakladateľa mesta sa spomínalo aj v sobotu pri odhaľovaní tabule s čestným názvom SOŠ, ako aj počas slávnostného zhromaždenia pri jeho pamätníku. Atmosféru na námestí spríjemnili vystúpenia dychových hudieb Bieličanka, Stráňanka a ľudový zabávač i spevák Franta Uher. Po príhovoroch hostiteľa osláv a gratulantov prišlo na rad krájanie a rozdávanie narodeninovej torty, po ktorom už pódium patrilo kapele Sway Band. Tretí sviatočný deň zavŕšil nádherný pyromuzikálny ohňostroj nad námestím a koncert obľúbenej kapely IMT Smile. Štvordňové podujatie ukončil koncert Zákaldnej umeleckej školy v Partizánskom, ktorému predchádzala slávnostná svätá omša v Kostole Božského srdca Ježišovho v Partizánskom.  

(TASR, upr.)

Fotografie zo štvrdňového podujatia Narodeninové mesto Partizánske nájdete vo Fotogalérii 2018 


 
 

Kultúra a šport

1.6.2019   od 10.00 hod.

Cesta_rozpravkovym_lesom_2019_plagat.jpg

začiatok cesty pod Salašom - medzizáhradky

CESTA ROZPRÁVKOVÝM LESOM

Pozývame vás na CESTU ROZPRÁVKOVÝM LESOM, ktorá sa uskutoční v sobotu 1. júna 2019. Vstup do rozprávkového lesa je cez Kráľovskú bránu pod Salašom – medzi ...


 

dnes je: 20.5.2019

meniny má: Bernard

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka