Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Partizánske oslavovalo 80. narodeniny Vytlačiť
 

Na oslavách 80. výročia založenia mesta Partizánske nechýbal narodeninový ohňostrojMesto Partizánske, niekdajšia osada Baťovany, začalo písať svoju históriu 8. augusta 1938. Okrúhle 80. výročie svojho založenia si pripomenulo v prvý septembrový týždeň štvordňovými oslavami. V bohatom programe podujatia Narodeninové mesto Partizánske nechýbali slávnostné okamihy, poprepletané nádielkou hudby a dobrej zábavy. Počas sviatočných dní rezonovala spomienka na zakladateľa mesta Jana Antonina Baťu.

"História alebo vzťah k firme Baťa je viacnásobne ukotvená v symboloch a v istých artefaktoch, ktoré umocňujú atmosféru nášho mesta. Je to napríklad socha zakladateľa firmy Baťa Tomáša Baťu, ktorá zdobí centrum mesta pri vstupe na Námestie Slovenského národného povstania. Taktiež sme v roku 2013 na námestí   revitalizovali a premenovali park na Park Jana Antonína Baťu a od 1. septembra tohto kalendárneho roka ako prvé mesto na území bývalého Československa máme Strednú odbornú školu (SOŠ) Jana Antonína Baťu," uviedol primátor Partizánskeho Jozef Božik, podľa ktorého zároveň históriu mesta symbolizuje aj iniciatíva, ktorá v Partizánskom uzrela svetlo sveta v roku 2015. „Založili sme Česko-Slovenskú Baťovu spoločnosť, ktorá dnes spája viac ako 12 územných a záujmových samospráv na území Českej a Slovenskej republiky, ktoré sa venujú odkazu batizmu a odkazu budovania česko-slovenskej vzájomnosti," doplnil.

Tabuľu, ktorá pripomína prepožičanie čestného názvu miestnej SOŠ po zakladateľovi mesta, prišiel do Partizánskeho odhaliť i jeho vnuk John Nash. "Históriu mesta poznám od začiatku, študoval som skoro všetky baťovské mestá, ktoré založil môj starý otec. Navštívili sme Partizánske viackrát, vždy mám veľmi dobré skúsenosti aj s baťovákmi a spomínam si veľmi rád na mesto," podotkol Nash. Partizánske by si podľa neho malo zachovávať svoju kultúru. "Môj starý otec by bol veľmi šťastný, no myslím si, že by baťovské princípy mali viac používať mladí ľudia a pokračovali by tak v tejto tradícii," dodal.

Narodeninové oslavy v Partizánskom otvorilo vo štvrtok slávnostné mestské zastupiteľstvo spojené s oceňovaním osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta. Piatkový program ponúkol dopoludnia odbornú konferenciu Po stopách Jana Antonína Baťu a popoludní vystúpenia ľudovej hudby Fidlikanti, bravúrnych Kandráčovcov a napokon kapely Traky. Na zakladateľa mesta sa spomínalo aj v sobotu pri odhaľovaní tabule s čestným názvom SOŠ, ako aj počas slávnostného zhromaždenia pri jeho pamätníku. Atmosféru na námestí spríjemnili vystúpenia dychových hudieb Bieličanka, Stráňanka a ľudový zabávač i spevák Franta Uher. Po príhovoroch hostiteľa osláv a gratulantov prišlo na rad krájanie a rozdávanie narodeninovej torty, po ktorom už pódium patrilo kapele Sway Band. Tretí sviatočný deň zavŕšil nádherný pyromuzikálny ohňostroj nad námestím a koncert obľúbenej kapely IMT Smile. Štvordňové podujatie ukončil koncert Zákaldnej umeleckej školy v Partizánskom, ktorému predchádzala slávnostná svätá omša v Kostole Božského srdca Ježišovho v Partizánskom.  

(TASR, upr.)

Fotografie zo štvrdňového podujatia Narodeninové mesto Partizánske nájdete vo Fotogalérii 2018 


 
 

Kultúra a šport

22.3.2019   o 18.00 hod.

Vecer_sportovcov_plagat.jpg

Mestská športová hala v Partizánskom

VEČER ŠPORTOVCOV MESTA PARTIZÁNSKE

Pozývame vás na VEČER ŠPORTOVCOV MESTA PARTIZÁNSKE, ktorý sa uskutoční v piatok 22. marca 2019 o 18.00 hod. v Mestskej športovej hale v Partizánskom. Súťaž ...


 

22.3.2019   od 17.00 hod.

Hviezdny_hudobny_vecer_plagat.jpg

Hvezdáreň Partizánske

HVIEZDY HUDOBNÝ VEČER

Hvezdáreň Partizánske a Základná umelecká škola Partizánske vás pozývajú na HVIEZDY HUDOBNÝ VEČER pri príležitosti jarnej rovnodennosti, ktorý sa uskutoční ...


 

26.3.2019   od 9.00 hod.

Oslobodenie_mesta_Partizanske_plagat.jpg

Námestie SNP v Partizánskom

OSLAVY 74. VÝROČIA OSLOBODENIA MESTA PARTIZÁNSKE

Primátor mesta Partizánske, Poslanecký zbor Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Spoločnosť M. R. Štefáni ...


 

30.3.2019   od 20.30 hod.

Hodina_zeme_2019_plagat.jpg

Námestie SNP v Partizánskom

HODINA ZEME 2019

Partizánske sa po roku opäť pripája k celosvetovému environmentálnemu hnutiu HODINA ZEME.
Buďte jeho súčasťou aj vy!
V sobotu 30. marca 2019 od 20.30 do ...


 

31.3.2019   o 18.00 hod.

Divadelna_komedia_Klamstvo_plagat.jpg

Dom kultúry v Partizánskom

KLAMSTVO

Pozývame vás na divadelnú komédiu KLAMSTVO, ktorá sa uskutoční v nedeľu 31. marca 2019 o 18.00 hod. v Dome kultúry v Partizánskom.

Milosrdná lož a nemi ...


 

6.4.2019   o 17.00 hod.

Koncert_Fragile_plagat.jpg

Dom kultúry v Partizánskom

Koncert skupiny FRAGILE

Pozývame vás na koncert vokálnej skupiny FRAGILE, ktorý sa uskutoční v sobotu 6. apríla 2019 o 17.00 hod. v spoločenskej sále Domu kultúry v Partizánskom. ...


 

SPOLU TVORÍME PARTIZÁNSKE

dokumentárno-prezentačný film

Zber objemného odpadu (IBV)

Od 18. do 25. marca 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber objemného odpadu

Od 25. marca do 1. apríla 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

dnes je: 22.3.2019

meniny má: Beňadik

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka