Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Partizánske

Bieloruský spisovateľ napísal knihu o živote Rudolfa JašíkaVytlačiť
 

Alexander Usovskij  venoval záujemcom svoju najnovšiu knihu s podpisomBieloruský spisovateľ Alexander Usovskij prišiel v piatok 20. apríla 2012 predstaviť do Partizánskeho svoju najnovšiu knihu Slovanské srdce s podtitulom Povesť o Rudolfovi Jašíkovi. Pri tejto príležitosti ho na pôde mestského úradu prijal primátor mesta Jozef Božik. O svojej 14 knihe porozprával aj na krátkej besede so žiakmi a učiteľmi ruského jazyka.

Alexander Usovskij, ktorého knihy boli preložené do 34 jazykov, sa vo svojej literárnej tvorbe venuje histórii slovanských národov a obdobiu II. svetovej vojny. O tom, aby napísal knihu o slovenskom spisovateľovi Rudolfovi Jašíkovi, ktorý bol členom národného výboru, redaktorom závodného časopisu Slobodná práca i vedúcim kultúrno-propagačného oddelenia v Závodoch 29. Augusta, sa rozhodol už dávnejšie. O jeho tvorbe a živote napísal niekoľko článkov a esejí. Navštívil miesta, kde sa narodil, žil a pracoval. Preto prišiel aj do Partizánskeho, v ktorom Jašík žil v predvojnovom i povojnovom období. Tu sa Usovskij stretol aj s Jašíkovým spolubojovníkom Pavlom Havaldom, riaditeľom Základnej školy Rudolfa Jašíka na Obuvníckej ulici Rudolfom Ivanovičom, pedagógmi a žiakmi základných škôl. Navštívil aj spisovateľove rodisko Turzovku a Múzeum SNP v Banskej Bystrici i jeho hrob na cintoríne v Šimonovanoch. Ako zdôraznil, knihami v ruskom jazyku, ktoré priniesol z Bieloruska do Partizánskeho, chce obohatiť rozhľad mladých ľudí, pretože ako sa vyznal - dejiny sa opakujú a ľudia by sa mali z chýb z minulosti poučiť.
Fotografie z návštevy bieloruského spisovateľa v Partizánskom nájdete vo Fotogalérii 2012
 


 
 

Kultúra a šport

8.10. - 19.10.2018   od 9.00 do 16.00 hod.

AS_po_UZ_horod_vystava_plagat.jpg

Dom kultúry Partizánske (výstavná sieň)

AŠ po UŽ/horod

Mesto Partizánske a Mestská umelecká agentúra Partizánske vás pozývajú na výstavu Ateliéru textilného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave p ...


 

25.10.2018   o 16.00 hod.

Oslavy_vzniku_CSR_plagat.jpg

Mestské 3D kino Partizánske

OSLAVY 100. VÝROČIA VZNIKU ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKY

Česko-Slovenská Baťova spoločnosť, primátor mesta Partizánske, poslanecký zbor Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, Občianske združenie Spolu sme Slove ...


 

dnes je: 18.10.2018

meniny má: Lukáš

Zber konárov a jedlých olejov

V dňoch od 15. do 18. októbra 2018 sa podľa ďalej uvedeného harmonogramu uskutoční zber konárov a jedlého oleja systémom „od domu k domu“ v jednotlivých mestských častiach.

Celoplošná deratizácia

V dňoch 1. až 31. októbra 2018 sa na území mesta uskutoční povinná celoplošná deratizácia

  • Streda1911graphic-icon
  • Štvrtok217graphic-icon
  • Piatok225graphic-icon
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka