Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poloha a prírodné podmienky

Mesto Partizánske leží v južnej časti Trenčianskeho kraja na mieste sútoku riek Nitry a Nitrice. Kataster mesta Partizánske je súčasťou severného výbežku Podunajskej pahorkatiny, pričom mierne zvlnený reliéf prechádza na juhovýchode k pohoriu Tribeč.

 

Mesto Partizánske sa skladá zo štyroch katastrálnych území: Návojovce, Veľké Bielice, Malé Bielice, Partizánske. Hranice katastrálnych území sú vedené prevažne pozdĺž existujúcich prírodných bariér (rieky Nitra, Nitrica, poľné cesty).

 

Rozloha: 22,37 km² 

Hustota zaľudnenia: 1 020 obyvateľov na km²  

Priemerná nadmorská výška: 220 m n. m.

 

Letecký pohľad na mesto Partizánske

Geografická poloha v súradniciach:

18°22'30'' východnej zemepisnej dĺžky a 48°38'30'' severnej zemepisnej šírky

 

 

Orientačné vzdialenosti k vybraným mestám
Mesto Vzdialenosť od Partizánskeho v km
Trenčín 45
Nitra 55
Žilina 98
Banská Bystrica 115
Bratislava 140
Košice 320

 

 

Prevažnú časť katastra mesta tvoria plochy poľnohospodárskej pôdy a sadov, menšiu časť lesné plochy a plochy krajinnej zelene (zeleň pozdĺž vodných tokov Nitra a Nitrica). Zastavané územie predstavuje približne tretinu výmery územia mesta Partizánske.

 

Hlavným vodným tokom na území mesta  je rieka Nitra, ktorá tečie v smere od východu na západ južným okrajom mesta. Súčasťou katastra sú tiež vodné toky Nitrica, Kršteniansky potok a Žabokrecký potok. Vo východnej časti katastra mesta sa nachádza umelá vodná nádrž Bager s rozlohou 4,5 ha. V mestskej časti Veľké Bielice sa rozprestiera unikátna mokraďová lokalita Bielické bahná. Mesto Partizánske je bohaté na podzemné vody, na jeho území vyvierajú minerálne vody v troch samostatných prameňoch.

 

Územie mesta Partizánske patrí do dvoch klimatických oblastí - teplej a mierne teplej. Teplá oblasť je typická priemerne 50 letnými dňami za rok a teplota vzduchu je viac ako 25 C°. Mierne teplá oblasť je charakteristická priemerne menej ako 50 letnými dňami za rok a júlový priemer teploty je menej ako 16 C°. Priemerná ročná teplota predstavuje hodnotu 8,6 C° a priemerný ročný úhrn zrážok je 672 mm/rok. Na území prevláda smer prúdenia vetra severo – severozápadný smer a juho – juhozápadný smer.

 

Podľa zrnitosti prevláda na území mesta hlinitá pôda a pôdny typ nivných pôd. V súčasnosti je takmer celé územie mesta odlesnené, okrem južného výbežku pohoria Tribeč, kde dominujú dubo-hrabiny.

 


 

SPOLU TVORÍME PARTIZÁNSKE

dokumentárno-prezentačný film

POZVÁNKA na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik vás pozýva na 7. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, ktoré sa uskutoční v utorok 22. októbra 2019 o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Partizánskom.

Zber konárov a jedlých olejov

V dňoch 14. až 17. októbra 2019 sa podľa ďalej uvedeného harmonogramu uskutoční zber konárov a jedlého oleja systémom „od domu k domu“ v jednotlivých mestských častiach.

Celoplošná deratizácia

V dňoch 1. až 31. októbra 2019 sa na území mesta uskutoční povinná celoplošná deratizácia

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka