Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kostol nanebovzatia Panny Márie v Šimonovanoch

 

  • Kostol nanebovzatia Panny Márie sa nachádza na centrálnom námestíčku v mestskej časti Šimonovany a je najstarším rímskokatolíckym kostolom na území mesta Partizánske. Pôvodne neskororománsky jednoloďový kostol bol postavený v polovici 13. storočia, s gotickou prestavbou začiatkom 14. storočia a renesančnými úpravami v 17. storočí.
  • V roku 1717 bola na kostole nadstavaná neskororománska veža. Veľká prestavba kostola v barokovom slohu sa uskutočnila v roku 1750, sedem rokov po požiari v obci, ktorý ho takmer úplne zničil. Ku kostolu bola pristavaná sakristia a sanktuárium, zaklenula sa svätyňa i loď, kde bola dovtedy dosková podlaha.
  • V roku 1772 bol pristavaný chór a opravená renesančná bočná kaplnka Povýšenia sv. Kríža, ktorá je pravdepodobne najstaršou časťou kostola ešte zo 17. storočia. Klenba kaplnky má bohatú štukovú výzdobu ornamentov s rastlinným motívom.
  • Hlavný oltár pochádza z roku 1722. V jeho strede je obraz Nanebovzatia Panny Márie, nad ním vo výklenku je umiestnená baroková socha Panny Márie, vo vrchole oltára socha Boha – Otca, vedľa nej po stranách sú umiestnené barokové sochy sv. Petra a sv. Pavla s anjelikmi. Na začiatku 20. storočia bol oltár doplnený sochami sv. Jozefa a sv. Jána Krstiteľa.
  • Najstarším oltárom v kostole je bočný oltár Sedembolestnej Panny Mária z roku 1735 od neznámeho tirolského majstra. Oltár bol opravovaný v roku 1960. Centrálnej časti oltára dominuje reliéf Piety – sediacej Panny Márie s mŕtvym Kristom na kolenách.
  • Pod kostolom je krypta s pozostatkami členov miestneho šľachtického rodu Šimoniovcov. Ostatní obyvatelia obce boli pochovávaní na dnes už takmer zaniknutom cintoríne okolo kostola, tzv. príkostolnom cintoríne, ktorého pôvod siaha do 13. storočia.
  • Kostol nanebovzatia Panny Márie aj príkostolný cintorín sú národnými kultúrnymi pamiatkami.   

 

       Kostol nanebovzatia Panny Márie v Šimonovanoch     Kostol nanebovzatia Panny Márie v Šimonovanoch

                                           Kostol nanebovzatia Panny Márie v Šimonovanoch - interiér

 


 

SPOLU TVORÍME PARTIZÁNSKE

dokumentárno-prezentačný film

Zber objemného odpadu (IBV)

Od 30. septembra do 7. októbra 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber objemného odpadu

Od 7. do 14. októbra 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber konárov a jedlých olejov

V dňoch 14. až 17. októbra 2019 sa podľa ďalej uvedeného harmonogramu uskutoční zber konárov a jedlého oleja systémom „od domu k domu“ v jednotlivých mestských častiach.

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka