Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

O meste

Partizánske, jedno z najmladších miest Slovenska, leží v južnej časti Trenčianskeho kraja na sútoku riek Nitra a Nitrica. Obklopené výbežkami Strážovských vrchov a pohoria Tríbeč je vstupnou bránou do hornej Nitry.

Vznik a história mesta je úzko spätá so zlínskou firmou Baťa, ktorá v rokoch 1938 až 1939 vybudovala v chotári obce Šimonovany (dnešná mestská časť Partizánskeho) závod na výrobu obuvi. S prudkým rozvojom výroby vo fabrike začala v Šimonovanoch vyrastať osada Baťovany s modernými obytnými a spoločenskými budovami. S narastajúcim významom osady získali Baťovany v roku 1948 atribúty obce a následne mesta. O rok neskôr boli Baťovany premenované na Partizánske a Baťov závod, na počesť obyvateľov, ktorí sa zapojili do SNP, prijal názov Závody 29. augusta. Od roku 1976 sú súčasťou Partizánskeho aj pričlenené obce Veľké Bielice, Malé Bielice a Návojovce.

Partizánske, kedysi označované ako mesto obuvi, dnes oživením a dynamizáciou kultúrnospoločenského života napĺňa víziu Mesta – kde to žije! Okrem tradičných podujatí (Májový kultúrny festival, Kultúrne leto v Partizánskom), odštartovalo mesto aj tradíciu nových podujatí organizovaných v kontexte významných dní Slovenskej republiky (Oslavy SNP, Oslavy oslobodenia mesta, Deň ústavy SR, Deň zvrchovanosti atď.), podujatia vychádzajúce z kultúrnych a náboženských tradícii (Pochod za dobro, Festival dychových hudieb, Folklórny festival), ako aj nové podujatia voľno-časového charakteru (Rozlúčka s letom, Deň mladých mesta atď.). Okrem kultúrneho vyžitia ponúka Partizánske aj možnosti aktívneho oddychu v športových a relaxačných zariadeniach. Návštevníkmi vyhľadávané sú najmä Letné kúpalisko Dúha, Hvezdáreň v Malých Bieliciach a Termálne kúpele v Malých Bieliciach.

Dominantou Partizánskeho je zrekonštruovaná centrálna mestská zóna, ktorú tvorí Námestie SNP s fontánou a mestský park. V osi Námestia SNP je situovaný rímskokatolícky Kostol Božského Srdca Ježišovho, postavený v roku 1949 pod vedením zlínskeho architekta Vladimíra Karfíka. V interiéri kostola, ktorý bol v roku 1995 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, vyniká mohutný mramorový kríž so sochou Krista s rozopätými rukami od akademického sochára Tibora Bártfaya. Rukopis architekta Karfika nesú aj dvojdomy z neomietnutej režnej tehly na známej Červenej ulici, ktorá sa nachádza v kolónii najstaršej pôvodnej zástavby Baťovych rodinných domov. Zaujímavosťou je aj jeden z najstarších zachovaných goticko-renesančných kaštieľov na Slovensku - Vodný hrad v Šimonovanoch, ktorého pôvod siaha do 13. storočia.

Charakteristickým symbolom mesta, niekdajšej obuvníckej metropoly Slovenska, aj naďalej zostáva dvojmetrová topánka zo živých kvetov, ktorá zdobí centrálnu zónu mesta od 60-tych rokov.


 

SPOLU TVORÍME PARTIZÁNSKE

dokumentárno-prezentačný film

POZVÁNKA na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik vás pozýva na 7. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, ktoré sa uskutoční v utorok 22. októbra 2019 o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Partizánskom.

Celoplošná deratizácia

V dňoch 1. až 31. októbra 2019 sa na území mesta uskutoční povinná celoplošná deratizácia

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka