Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Námestie Slovenského národného povstania (SNP)

 

  • Námestie SNP má pôdorys predĺženého obdĺžnika a je najvýznamnejším verejným priestorom centrálnej zóny mesta. Bolo založené koncom 30-tych rokoch 20. storočia v zmysle regulačného plánu Baťovian, autorom ktorého bol architekt Baťovej zlínskej stavebnej kancelárie Jiří Voženílek. Jeho regulačný plán vychádzal z idey ideálneho priemyselného mesta.
  • V duchu baťovského ideálneho priemyselného mesta malo námestie dve funkcie - zhromažďovaciu a oddychovú. Zároveň sa naň napájali všetky podstatné zóny: výrobná, obytná a zóna občianskej vybavenosti. Severozápadná časť námestia má charakter „zhromažďovacieho“ priestoru, okolo ktorého boli postupne budované najdôležitejšie objekty – spoločenský dom (hotel Baťovan), internáty, radnica,  dom kultúry, obchodný dom atď. Juhovýchodná časť námestia bola realizovaná ako anglický park, ktorý pri rieke Nitra uzatvára objekt Kostola Božského srdca Ježišovho.
  • V 60-tych rokoch bola uprostred námestia vybudovaná výšková budova (slobodáreň), ktorá mala zabrániť výhľadu na kostol. Vybudovaním tohto objektu však bola do istej miery zdôraznená pôvodná myšlienka dvojakého charakteru priestoru námestia („zhromažďovací“ priestor a park). Južná časť námestia s parkom zostala prevažne zachovaná v pôvodnom stave až do súčasnosti (dnes Park Jana Anotnína Baťu). Severná časť bola postupne kultivovaná umiestnením Pomníka padlým hrdinom SNP a fontány (nahradila symbol mesta 60-tych až 80-tych rokov - kvetinovú topánku, ktorá bola presunutá pri dom kultúry) a sadovníckymi úpravami.
  • V roku 1998 bola severozápadná časť námestia prebudovaná na pešiu zónu. Súčasný vzhľad nadobudlo námestie a jeho priľahlé okolie v roku 2011 po realizácii projektu Obnova centrálnej zóny mesta Partizánske, spolufinancovaného zo zdrojov Európskej únie.
  • Námestie v Baťovanoch, súčasnom Partizánskom, sa spájalo s troma názvami: Námestie A. Hlinku, Námestie Práce a dnes je to Námestie SNP.

 

 

        Pohľad na námestie (r. 1975)         Pohľad na námestie (r. 1999)

        Pohľad na časť námestia s fontánou (r. 2012)         Pohľad na časť námestia s parkom (r. 2014)

        Pohľad na časť námestia s pomníkom - súčasnosť         Pohľad na časť námestia s radnicou a fontánou - súčasnosť

 


 

SPOLU TVORÍME PARTIZÁNSKE

dokumentárno-prezentačný film

Zber objemného odpadu (IBV)

Od 30. septembra do 7. októbra 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber objemného odpadu

Od 7. do 14. októbra 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber konárov a jedlých olejov

V dňoch 14. až 17. októbra 2019 sa podľa ďalej uvedeného harmonogramu uskutoční zber konárov a jedlého oleja systémom „od domu k domu“ v jednotlivých mestských častiach.

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka