Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Baťova kolónia

 

  • S výstavbou Baťovej továrne sa takmer súčasne začala (severovýchodne od dnešného námestia) výstavba obytnej štvrte s modernými rodinnými domami pre jej zamestnancov – tzv. Baťovej kolónie. Jej projektantom bol hlavný architekt  zlínskej stavebnej kancelárie firmy Baťa, významný predstaviteľ funkcionalizmu, Vladimír Karfík. 
  • Prvou realizovanou ulicou v rámci výstavby kolónie bola Červená ulica, ktorá dodnes dokumentuje pôvodnú obytnú zástavbu. Nachádzajú sa na nej charakteristické domy s múrmi z neomietnutej režnej tehly a plochou strechou. Pri ďalšom rozširovaním obytnej zástavby sa podľa vtedajších stavebných nariadení Slovenského štátu začali výlučne stavať domy s omietnutými múrmi a valbovými strechami.
  • Najrozšírenejším typom rodinného domu v Baťovanoch bol dvojdomok - typ „AD“, ktorý sa vyskytuje najmä južne od Červenej ulice (Slovanská, Štúrova, Kpt. Nálepku, Rooseweltova). Na rozdiel od, takmer homogénnej, južnej časti štvrte rodinných domov je zástavba Červenej ulice ako aj zástavba severne od nej (ul. Krátka a Hviezdoslavova) tvorená 9 až 10 typmi dvojdomkov a po okrajoch obytnej štvrte aj jednodomkov. Dôvodom častých obmien typov domov bola najmä neustála snaha o vylepšovanie projektov.
  • Obytná štvrť sa v ďalšom období rozširovala východným smerom. Poslednú fázu výstavby rodinných domov (dvojdomkov) predstavoval rad objektov na území západne od námestia, na dnešnej Sokolskej ulici.

 

      Letecký pohľad na Baťovu kolóniu - súčasnosť       Letecký pohľad na Baťovu kolóniu (r. 1972)

      Červená ulica - súčasnosť       Letecký pohľad na Červenú ulicu

 


 

SPOLU TVORÍME PARTIZÁNSKE

dokumentárno-prezentačný film

Zber objemného odpadu (IBV)

Od 30. septembra do 7. októbra 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber objemného odpadu

Od 7. do 14. októbra 2019 budú na vopred určených miestach v meste Partizánske pristavené veľkoobjemové zberné nádoby, určené na zber objemného odpadu z domácností.

Zber konárov a jedlých olejov

V dňoch 14. až 17. októbra 2019 sa podľa ďalej uvedeného harmonogramu uskutoční zber konárov a jedlého oleja systémom „od domu k domu“ v jednotlivých mestských častiach.

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka